Urządzenia prasowalnicze. Po jakie rozwiązania sięgnąć?
Prasowanie jest o wiele szybsze i łatwiejsze, jeśli ma się do dyspozycji właściwe urządzenia prasowalnicze. Są one nieodzownym elementem pracowni krawieckich, pralni i firm tekstylnych. Te profesjonalne przydają się także na prywatny użytek. Niektóre rozwiązania są nawet lepsze od zwykłego żelazka, zwłaszcza, jeżeli ci się spieszy. Prezentujemy różne rodzaje urządzeń do prasowania. Poznaj je i wybierz coś dla siebie!
Czym różni się żelazko przemysłowe do prasowania od tradycyjnego?
Prasowanie żelazkiem przemysłowym jest dużo bardziej wydajniejsze od korzystania z tradycyjnego żelazka. Specjalistycznego żelazka można używać przez dłuższy czas. Posiada uchwyt z korka, który zapobiega poparzeniom. Ma też kształt umożliwiający wyprasowanie trudno dostępnych elementów ubrania. W celach przemysłowych stosowane są żelazka parowe, elektryczne, elektryczno-parowe i żelazka ergonomiczne. Te ostatnie wytwarzają suchą parę. Są przez to delikatniejsze dla tkanin, zwłaszcza podszewek.
Żelazka przemysłowe posiadają długie kable. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przeprasować większy obszar. Żelazka z wytwornicą pary mogą mieć pojemnik mieszczący 1 litr wody i starczający na godzinę prasowania. Napełniane są ręcznie lub automatycznie - przez pompę wirującą. Generatory pary zaopatrzone są w zawory bezpieczeństwa, wskaźnik poziomu wody, kontrolkę i zawór regulowania ciśnienia. Do dłuższego, profesjonalnego użytku, lepiej wyposażyć się w większy kocioł pary o pojemności kilku litrów. Do wyboru są także kotły z dwoma grzałkami na dwa żelazka.
Kiedy sprawdzają się parownice do prasowania?
Parownica pozwala na wyprasowanie tkanin nie tylko w pozycji poziomej, ale też w pionowej. Jest idealna w sytuacjach, kiedy nie masz czasu na skrupulatne prasowanie. Można ją używać także do pluszaków i tapicerki. Odświeża materiał i dodatkowo zabija bakterie. Jest nieduża, więc można ją nawet spakować do walizki i zabrać na wakacje.
Może być zasilana akumulatorowo lub sieciowo. Akumulator nie daje jednak zbyt wysokiej mocy. Oznacza ona zaś, że parownica rozgrzewa się szybciej. Podczas wyboru tego urządzenia powinno się zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę. Parownice stojące pomieszczą jej więcej niż przenośne. Do profesjonalnego użytku lepiej więc wybrać te pierwsze. Niektóre parownice mają funkcję automatycznego odkamieniania, co też jest ważne. Kamień bowiem powoduje szybsze zużywanie się sprzętu.
Warto wyposażyć się w końcówki do prasowania, np. szczotkę (przyda się przy prasowaniu grubszych materiałów). Profesjonalne urządzenie do prasowania parą może pracować nieprzerwanie nawet 2 godziny bez przegrzewania się. Kółka zbiornika pozwalają na przemieszczanie stacji parownicy i tym samym szybsze wykonywanie pracy. Zaletą parownic jest to, że nie przypalają i nie nabłyszczają materiału.
Stół prasowalniczy z odsysaniem
Ma zasilanie elektryczne, nadmuch i termostat, którym reguluje się temperaturę stołu. Niektóre modele posiadają oświetlenie. Mają mechanizm odsysania wilgoci, co przyspiesza schnięcie tkanin. Stół prasowalniczy reguluje się pedałem.
Szafa prasująca
Nie tylko prasuje ubrania, ale też je odświeża. Eliminuje brzydkie zapachy (w tym dym z papierosów), nawet z butów. Po włączeniu programu uruchamia się para w szafie. Na koniec następuje suszenie. Co ważne, para likwiduje alergeny. To urządzenie świetnie nadaje się do garderoby. Jest wygodne, ale niestety kosztowne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana