Na czym polega proces tlenowego oczyszczania ścieków?
![Na czym polega proces tlenowego oczyszczania ścieków? Na czym polega proces tlenowego oczyszczania ścieków?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-166167-na-czym-polega-proces-tlenowego-oczyszczania-sciekow.jpg)
W niektórych przydomowych oczyszczalniach ścieków zachodzą liczne procesy biologiczne, które odpowiadają za rozkład i mineralizację poszczególnych substancji organicznych zawartych w ściekach. Za ich przebieg odpowiedzialne są mikroorganizmy, które pracują w warunkach tlenowych, beztlenowych i mieszanych. W artykule podpowiadamy, w jakich urządzeniach zachodzą procesy tlenowego oczyszczania ścieków oraz na czym one polegają.
W jakich oczyszczalniach zachodzi proces tlenowego oczyszczania ścieków?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielą się na kilka rodzajów, które różnią się od siebie m.in. sposobem działania. Wyróżnić można tzw. oczyszczalnie drenażowe, biologiczne oraz biologiczno-chemiczne. Procesy tlenowe zachodzą we wszystkich urządzeniach, które do rozkładu nieczystości wykorzystują żywe kultury bakterii – są to więc oczyszczalnie biologiczne i biologiczno-chemiczne. Są one zbudowane m.in. z komory denitryfikacji, nitryfikacji, osadu wtórnego. Wyposażone są także w niezbędne komponenty, takie jak sterownik i kompresor dozowania powietrza, system napowietrzania czy złoże aktywne.
Jak przebiega proces tlenowego oczyszczania ścieków?
Proces tlenowego oczyszczania ścieków zachodzi w komorze nitryfikacji, do której tlen wprowadzany jest poprzez system napowietrzania złoża aktywnego. W jej wnętrzu znajdują się szczepy bakterii tlenowych, namnażające się na pływających elementów z tworzywa sztucznego. Oczyszczanie dodatkowo wspomagane jest przez ciągłe namnażanie się osadu czynnego.
Proces oczyszczania tlenowego zachodzi dzięki wykorzystaniu aerobów, czyli bakterii, które rozkładają zanieczyszczenia na biomasę, dwutlenek węgla i wodę. Charakteryzuje się on wysoką wydajnością, a poddawane mu są ścieki o mniejszym stopniu zanieczyszczenia związkami organicznymi – mówi ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie.
Jakie inne procesy zachodzą w przydomowych oczyszczalniach?
Kolejnym procesem, który zachodzi w oczyszczalniach biologicznych i biologiczno-chemicznych, jest oczyszczalnie beztlenowe. Biorą w nim udział anaeroby, które przekształcają nieczystości w metan, dwutlenek węgla i biomasę. Przebiega on w komorze denitryfikacji, która pełni rolę osadnika gnilnego i – z uwagi na mniejszą wydajność – zawsze stosowany jest wspólnie z oczyszczaniem tlenowym.
Istnieje kilka etapów biologicznego oczyszczania ścieków, a wśród nich wyróżnia się:
przesiewanie, polegające na usuwaniu ze ścieków dużych cząsteczek,
usuwanie odpadów mineralnych,
sedymentację, która prowadzi do osadzenia się ciał stałych na dnie zbiornika,
obróbkę biologiczną, w której biorą udział mikroorganizmy,
osadzanie ostateczne, podczas którego tworzy się tzw. osad wtórny.
Biologiczne oczyszczalnie to zaawansowane urządzenia, które gwarantują skuteczną i efektywną utylizację nieczystości. Procesy, które w nich zachodzą, sprawiają, że oczyszczone ścieki nie stanowią zagrożenia ani dla środowiska naturalnego, ani dla ludzi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Agd-Serwis Mobilny Serwis AGD Piotr Perka
Artykuły gospodarstwa domowego - naprawa woj. dolnośląskie54-129 Wrocław, Drzewieckiego 61
-
Hydroarmet-Wszystko Czego Potrzebujesz Dla Twojej Łazienki
Sanitarne artykuły woj. mazowieckie09-500 Gostynin, Stodólna 9
-
Bud-Domin Naprawy Damian Domin
Artykuły gospodarstwa domowego - naprawa woj. dolnośląskie57-400 Nowa Ruda, Niepodległości 23 lok. 1
-
Kolbiarz Sp.j. Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych
Artykuły gospodarstwa domowego - produkcja, hurt woj. śląskie41-707 Ruda Śląska, Malinowa 23a