Kiedy przydają się różne maszyny czyszczące?

Kiedy przydają się różne maszyny czyszczące?

Maszyny czyszczące są absolutnie niezbędnym elementem hal, zakładów produkcyjnych czy magazynów. Czyli sprawdzają się na większych powierzchniach, które szybko i bardzo się brudzą. Posadzka może świadczyć o firmie. Jednak ważniejsze jest to, że miejsca pracy są sprawdzane przez pracowników sanepidu. Jest wiele różnych maszyn do sprzątania. Samych ich podziałów jest kilka. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły. Dowiedz się, jakie są zalety stosowania maszyn czyszczących.

Jakie zastosowanie ma zamiatarka?

Jedną z maszyn czyszczących jest zamiatarka. Służy do zbierania brudu na sucho, np. kurzu, liści, żwiru i kamieni, które gromadzone są potem w specjalnym koszu. Nadaje się do asfaltu i betonu, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Jej zaletą jest to, że zbieranie brudu nie powoduje wzbijania się tumanów kurzu, tak jak to jest podczas zamiatania zwykłą miotłą. Wyróżnia się maszyny czyszczące, w tym zamiatarki:

  • ręczne — są lekkie, wymagają prowadzenia,
  • spalinowe — ciężkie, posiadają szerokie szczotki przypominające wał,
  • elektryczne — wymagają podłączenia do kontaktu,
  • akumulatorowe — nie trzeba ich podłączać do kontaktu, są ciche podczas pracy.

Zamiatarki mogą być wykonane z różnych materiałów: blachy czy metalu. Ten drugi materiał jest cięższy, jednak bardziej wytrzymały.

Co umożliwiają maszyny szorująco-zbierające?

Maszyny szorująco-zbierające mają kilka funkcji. Zbierają zanieczyszczenia, myją i szorują podłoże oraz osuszają je. Sprawdzają się w przypadku prawie wszystkich powierzchni: posadzek sportowych, przemysłowych, płytek czy paneli. Są ich dwa rodzaje: prowadzone oraz samojezdne (sterowane przez operatora z pozycji siedzącej, przy użyciu kokpitu).

Są świetnym rozwiązaniem, bo zastępują czasochłonną pracę wielu ludzi. Wystarczy jedna, dwie osoby do obsługi całej hali i to bez wysiłku. Są dużym ułatwieniem też z tego względu, że pobierają brudną wodę do specjalnego zbiornika, pozostawiając powierzchnię suchą. Jest to ważne zwłaszcza miejscach, gdzie porusza się wiele ludzi i istnieje ryzyko poślizgnięcia. Co ważne, maszyny czyszczące szorująco-zbierające mogą dezynfekować podłoże.

Do czego służą szorowarki?

Jeszcze innymi maszynami czyszczącymi są szorowarki. Przeznaczone są do wyjątkowo bardzo zabrudzonych powierzchni. Są znacznie lżejsze od maszyn szorująco-zbierających. Nie posiadają układu ssącego i zbiornika na brudną wodę. Szczotka podczas pracy kręci się wokół własnej osi. Nie mogą być stosowane np. na panelach, które źle znoszą wodą i muszą być osuszane lub czyszczone na wilgotno. Zasilane są baterią bądź kablowo. Brak konieczności podłączania szorowarki do gniazdka jest na wagę złota choćby w takim miejscu, jak restauracja. Nie trudno bowiem o zaplątanie się kabla między nogi stołów. Bateryjne maszyny są też ciche, więc można ich używać tam, gdzie są obecni klienci lub pracownicy.

Maszyna czyszcząca w domu?

Można zaopatrzyć się w małą maszynę czyszczącą na prywatny użytek. To wygodna opcja, bo nie wymaga schylania się i stosowania kilku sprzętów (odkurzacz, mop). Na rynku dostępne są też specjalne odkurzacze myjące — zbierają kurz, okruchy i jednocześnie myją podłogę. Do dyspozycji są także froterki. Można powiedzieć, że to alternatywa dla szorowarek. Ich zadaniem jest polerowanie powierzchni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy