Materiał Partnera

Jakie preparaty wolno stosować w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Jakie preparaty wolno stosować w przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Działanie przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na wykorzystaniu bakterii. Złoże biologiczne wymaga systematycznego uzupełniania oraz dbałości o to, jakiego rodzaju substancje trafiają do ścieków. Jakie preparaty pozwalają uzupełniać florę bakteryjną? Jakie substancje nie powinny trafiać do kanalizacji w domu wyposażonym w biologiczną oczyszczalnię ścieków? Jakich środków czystości nie należy używać, a jakie są dozwolone? Zapraszamy do lektury artykułu!

Regularne uzupełnianie flory bakteryjnej w oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – zarówno biologiczne, jak i drenażowe – do neutralizowania nieczystości wykorzystują procesy mechaniczne oraz biologiczne. Za rozkład materii organicznej odpowiedzialne są bakterie. Ponieważ te mikroorganizmy z czasem obumierają, dla prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni niezbędne jest systematyczne uzupełnianie flory bakteryjnej.

Jak informuje ekspert z firmy MAWEX EKO montującej oczyszczalnie drenażowe w Małopolsce: wystarczy raz na jakiś czas wsypać do muszli klozetowej odpowiedni preparat zawierający żywe kultury bakterii. Po spłukaniu dostają się one do oczyszczalni, gdzie zaczynają się namnażać. Dzięki temu usprawniają działanie instalacji, przyspieszając tempo rozkładu nieczystości.

Jakie substancje nie powinny trafiać do przydomowej oczyszczalni?

Prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga dbałości o to, aby do kanalizacji nie trafiały substancje, które mogą niszczyć kolonie bakterii. Należy unikać przede wszystkim silnych detergentów, środków bakteriobójczych, substancji żrących, kwasów, smarów i rozpuszczalników. Niewskazane jest również odprowadzanie do oczyszczalni bardzo dużych ilości wody, na przykład deszczówki czy wody basenowej.

Środki czystości dla domów wyposażonych w oczyszczalnie biologiczne

Wspomniany już wyżej ekspert, montując przydomowe oczyszczalnie w Brzesku, Bochni, Krakowie czy Tarnowie doradza klientom, by wyposażyli się w środki czystości odpowiednie do instalacji. Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków należy bowiem stosować naturalne, ekologiczne preparaty, które nie zawierają substancji bakteriobójczych. Na rynku dostępne są ekologiczne żele do WC oraz biodegradowalne środki do czyszczenia umywalek, wanien czy kabin prysznicowych. Również tabletki do zmywarek czy płyny do mycia naczyń dostępne są w wariantach przyjaznych dla flory bakteryjnej w oczyszczalni.

Dbając o uzupełnianie flory bakteryjnej i właściwą eksploatację oczyszczalni przydomowej, można cieszyć się jej sprawnym funkcjonowaniem przez długie lata, przy minimalnym nakładzie pracy i środków.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy