Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć elewację przed glonami?

Jak zabezpieczyć elewację przed glonami?

Utrzymana w czystości elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku. Jest to zazwyczaj pierwszy element, na który uwagę zwracają goście odwiedzający właściciela obiektu. Wygląd elewacji może zarówno zachwycić, jak i skutecznie odstraszyć, szczególnie jeśli na jej powierzchni rozwinęły się szkodliwe mikroorganizmy. W dzisiejszym artykule przedstawimy sposoby na zabezpieczenie elewacji przed glonami. Zachęcamy do lektury.

Skąd biorą się glony na elewacji?

Glony, algi, mchy, porosty i wszystkie inne mikroorganizmy nie powstają na elewacji samoistnie. Dostają się tam wraz z wiatrem, który rozsiewa nasiona tych roślin. Aby jednak mogło dojść do ich rozwoju, muszą zostać spełnione określone warunki. Korozja biologiczna w największym stopniu wynika z lokalizacji budynku. Glony najlepiej rozwijają się w miejscach zacienionych i o dużej wilgotności. Obiekty wznoszone na terenach z dużą ilością roślinności, gdzie średnia roczna wilgotność powietrza jest wysoka, są o wiele bardziej narażone na powstawanie wykwitów, aniżeli domy budowane na otwartej przestrzeni, które są oddalone od zbiorników wodnych, drzew oraz innych osłaniających je budowli.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inmago, zajmującej się specjalistycznym czyszczeniem powierzchni w województwie śląskim: Na rozwój glonów oraz pozostałych mikroorganizmów wpływ mają także zabrudzenia w postaci kurzu, pyłu czy zanieczyszczeń komunikacyjnych. Algi częściej występują więc w dużych miastach, przy uczęszczanych drogach oraz w pobliżu zakładów przemysłowych. Ryzyko korozji biologicznej znacząco wzrasta również w sytuacji, gdy jakość materiałów użytych do wykonania elewacji jest niska lub prace zostały przeprowadzone nieprawidłowo.

Regularne czyszczenie elewacji – najlepszy sposób na ochronę przed glonami

Choć ryzyka rozwoju mikroorganizmów nie da się całkowicie wyeliminować, można je znacząco ograniczyć. Najlepszym sposobem na to jest regularne czyszczenie elewacji wykonywane przez fachowców dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w realizacji tego typu usług. Choć glony i mchy same w sobie nie są groźne dla struktury elewacji, to gromadząca się wokół nich wilgoć może doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej powierzchni ścian, co w konsekwencji może oznaczać konieczność wykonania kosztownego remontu całej elewacji.  Aby się przed tym ochronić, warto zadbać o okresowe czyszczenie. W jego trakcie ze ścian usuwane są wszelkie mikroorganizmy, a dodatkowo powierzchnia zabezpieczana jest przed ich rozwojem w przyszłości.

W jaki sposób wykonywane jest czyszczenie elewacji?

Czyszczenie elewacji w Gliwicach, Krakowie, Łodzi i innych miastach Polski to proces kilkuetapowy. Specjaliści zazwyczaj rozpoczynają od dezynfekcji mikrobiologicznej, która polega na likwidacji elementów mikroflory z powierzchni ścian. Kolejnym krokiem jest usuwanie zanieczyszczeń komunikacyjnych w postaci sadzy, spalin i plam wytworzonych przez pojazdy mechaniczne. Przy okazji usuwany jest też pył i kurz, co wpływa pozytywnie na estetykę elewacji. Po pozbyciu się wszelkich zabrudzeń powierzchnia ścian jest dokładnie spłukiwana przy użyciu ciepłej wody znajdującej się pod niskim ciśnieniem. Dzięki temu jest to w pełni bezpieczne dla struktury elewacji. Ostatnim etapem jest impregnacja mikrobiologiczna mająca na celu zabezpieczenie powierzchni przed rozwojem glonów i wykwitów. Najlepsze firmy w cenie usługi oferują także zewnętrzne mycie okien oraz pozostałych przeszkleń.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy