Jak wygląda i na czym polega deratyzacja?
Deratyzacja to zabieg, mający na celu eliminację gryzoni z domów, pól, magazynów, zakładów produkcyjnych. Prawo wymaga przeprowadzenia go, jeśli zachodzi taka konieczność. Gryzonie roznoszą bakterie, wirusy i drobnoustroje, dlatego ich obecność jest bardzo szkodliwa. Zauważyłeś, że grasują na terenie Twojej nieruchomości? Sprawdź, jakie są na nie sposoby.
Co to jest deratyzacja?
Deratyzacja jest zwalczaniem gryzoni, takich jak: szczury, myszy, kuny, krety i nornice. W tym celu stosuje się środki chemiczne, fizyczne oraz biologiczne. Te pierwsze to zwykle trutki, występujące w formie jedzenia, ale też pestycydy, i antykoagulanty. Do walki z gryzoniami sposobami fizycznymi używa się pułapek żywołownych czy sprężynowych. Najlepsze efekty daje deratyzacja przeprowadzona przez profesjonalistów.
Dlaczego szczury są takie szkodliwe?
Szczury nie tylko roznoszą choroby. Są szkodnikami, bo swoimi mocnymi zębami potrafią przegryźć instalacje elektryczne, sprzęty i narzędzia używane na linii produkcyjnej. Niszczą nawet konstrukcje budynków i rury kanalizacyjne — co prowadzi do zalań. Zostawiają po sobie mocz i kał, które są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i ich pracy.
Chętnie wchodzą do zakładów spożywczych i żywią się ziarnem, przeznaczonym dla człowieka. Dlatego deratyzacja szczurów jest w tych miejscach zalecana, podobnie jak w szpitalach. Za niezastosowanie się do przepisów grozi kara grzywny. Co ważne, szczury i myszy mają wyjątkowe zdolności przystosowawcze. Mogą żyć w trudnych warunkach. Wszędzie szukają pożywienia. Pojawiają się w miastach i na wsi.
Jakie są metody deratyzacji?
W zabiegu deratyzacji myszy i innych gryzoni stosuje się różne metody. Najczęściej wykorzystywane są sposoby chemiczne i fizyczne. Czasami — biologiczne. Co się z nimi wiąże?
Deratyzacja metodami chemicznymi
Do odszczurzania używa się pestycydów (np. rodentycydy), antykoagulantów (trutki) lub innych. Warto wiedzieć, że wiąże się z nimi zagrożenie dla zdrowia innych zwierząt i zanieczyszczenia produktów spożywczych. Dlatego w takich miejscach, jak magazyny żywności, lepszym rozwiązaniem mogą być fizyczne środki zwalczania gryzoni. Jeśli chodzi o trutki, działają one z opóźnieniem, doprowadzając do bezbolesnej śmierci szkodników.
Niechemiczne sposoby walki z gryzoniami
Tam, gdzie działanie chemii stanowi niebezpieczeństwo, sprawdzają się fizyczne metody deratyzacji. Można więc zastosować na przykład pułapki sprężynowe. Przy czym nie są one wskazane przy małych dzieciach. Sprzedawane są też potrzaski i drastyczne mechanizmy. Bardziej humanitarne są pułapki żywołowne — nie szkodzą zwierzęciu. Posiadają drzwiczki, które blokują się, kiedy gryzoń zostanie złapany.
Czym jest deratyzacja biologiczna?
Ta metoda polega na eliminacji gryzoni z wykorzystaniem naturalnego łańcucha pokarmowego, czyli z pomocą innych zwierząt, ptaków i ssaków. Koty mogą w tym pomóc, ale nie zawsze są skuteczne. Wtedy warto sięgnąć po inne usługi deratyzacji.
Ile kosztuje deratyzacja szczurów?
Koszt takiej usługi zależny jest od kilku następujących czynników:
- na jakiej powierzchni ma być zastosowana chemia lub pułapki mechaniczne,
- rodzaj budynku,
- gatunek szkodników,
- jaka metoda zostanie użyta.
Zamontowanie pułapki w jednym miejscu może kosztować kilkadziesiąt złotych, analiza przestrzeni — kilkaset złotych (w zależności od liczby punktów), a dojazd i utylizacja gryzoni — około 200 zł. Deratyzację należy przeprowadzać wiosną i jesienią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana