Jak przebiega proces sodowania?
Obróbka strumieniowo-ścierna dotychczas kojarzyła się głównie z piaskowaniem, które bardzo ingerowało w obrabianą powierzchnię. Istnieją bardziej ekologiczne i delikatniejsze metody, np. sodowanie, w którym wykorzystuje się bezpieczną sodę oczyszczoną. Jak dokładnie przebiega owa technika? Co warto o niej wiedzieć?
Czym jest sodowanie?
Sodowanie to metoda czyszczenia, która zyskuje coraz większą popularność i powoli wypiera inne techniki, np. piaskowanie. Wykorzystuje się w niej sodę oczyszczoną – bardzo ekologiczne i bezpieczne dla ludzkiego organizmu ścierniwo. Za pomocą sodowania można osiągnąć wyjątkowe rezultaty.
Przeczytaj również: Na czym polega sodowanie?
Firma SodaFast specjalizuje się w sodowaniu (i nie tylko) – jako kompleksowej metodzie oczyszczania materiału, bez naruszania jego struktury. Stosuje innowacyjną technologię Soda Blast Systems.
Na czym polega sodowanie?
Sodowanie to jeden ze sposobów oczyszczania powierzchni, wykorzystujący sodę oczyszczoną w czystej postaci (ścierniwo pochodzenia naturalnego) przy zastosowaniu strumienia powietrza lub wody. Sodowanie stosuje się głównie przy myciu fasad lub elewacji – metodą natrysku sody oczyszczonej. Cała technika może przebiegać na mokro lub na sucho. W przeciwieństwie do piaskowania nie dochodzi wtedy do pylenia, ingerującego negatywnie w organizm człowieka. W sodowaniu wykorzystuje się ścierniwo o różnej gramaturze oraz specjalne maszyny.
Zalety sodowania
Sodowanie ma wiele zalet. Sprawdza się w kontakcie z niemal każdym podłożem, np. betonem, stalą, kamieniem, tworzywami sztucznymi i szkliwionymi, blachą. W jej wyniku nie powstają żadne zarysowania. Dzięki sodowaniu można pozbyć się z fasad i elewacji elementów i organizmów, które niszczą ich powierzchnię, np. glonów, mchów, porostów, wykwitów wapiennych. Owa technika działa także pozytywnie na stal, usuwając z niej uporczywą rdzę.
Sodowanie to metoda w zupełności bezpieczna. Soda oczyszczona jest materiałem ekologicznym i niepalnym, nie ulega zamarzaniu lub nagrzaniu, a także koreluje z każdą temperaturą. Doskonale sprawdzi się jako środek odtłuszczający w przypadku zaschniętych plam – to kolejny plus.
Sodowanie można także wykorzystać przy usuwaniu strat (zwęglonej i osmolonej powierzchni) spowodowanych pożarem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana