Czy warto zamontować w domu odkurzacz centralny?

Czy warto zamontować w domu odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to jeszcze nowe rozwiązanie na naszym rynku. Jednak coraz więcej osób poznaje jego zalety i decyduje się na jego instalację w domu. Z pewnych względów to znaczne ułatwienie sprzątania. Co ważne ta opcja jest przyjazna dla alergików, w odróżnieniu od zwykłego odkurzacza. Dlaczego? O tym przeczytasz w artykule. Poznaj zalety i wady odkurzacza centralnego.

Co to jest odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny oparty jest o nowoczesny system. Polega na instalacji rur w podłogach i sufitach. Stanowią one połączenie gniazd zasysających brud z jednostką centralną. Ta ostatnia posiada duży zbiornik, w którym gromadzone są kurz i inne zanieczyszczenia. Jak działa odkurzacz centralny? Odkurzanie jest możliwe dzięki podłączeniu kilku lub kilkunastometrowego węża do jednego z gniazd. Im jest on dłuższy, tym więcej pomieszczeń można odkurzyć. System ssący uruchamia się po wciśnięciu przycisku na wężu lub już po podłączeniu go do gniazda. Sam zbiornik umieszczany jest zazwyczaj w piwnicy, garażu albo na balkonie.

Jakie zalety ma odkurzacz centralny?

Odkurzacze centralne mają kilka niewątpliwych zalet. Ze względu na nie warto rozważyć montaż takiego systemu w swoim domu. Co jest w nich takiego dobrego?

  1. Przede wszystkim, sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest zdrowe. Pył, kurz i drobnoustroje nie przedostają się przez kratkę odkurzacza, bo w tym przypadku jej nie ma. Wszystko ląduje na zewnątrz. To znaczy, kurz ląduje w zbiorniku, filtr wyprowadza brudne powietrze na dwór. Po pierwszym odkurzaniu można zauważyć różnicę. Powietrze jest czyste i nie unosi się w nim woń przypalonego kurzu.
  2. Nie hałasują. Jednostka centralna jest w innym miejscu, więc nie słychać, jak pracuje. Możliwe jest w takim razie sprzątanie wtedy, kiedy ktoś śpi i rozmawia. Można odkurzać i jednocześnie oglądać ulubiony film, serial lub słuchać podcastu. W naszych zapracowanych czasach, to na pewno wspaniała wiadomość! Nawet w pomieszczeniu gospodarczym hałas nie jest porównywalny do trybu pracy zwykłego odkurzacza. Głośne są tylko szufelki, które wciągają brud z podłóg, jednak one uruchamiane są na chwilę, nie na godzinę lub więcej.
  3. Szufelki ssące wciągają zmiecione okruchy — nie trzeba ich zbierać na ręczne szufelki. Uruchamia się je stopą lub ręką. To genialny patent, który czyni porządkowanie jeszcze bardziej efektywnym.
  4. Odkurzanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza. Cały czas posługujesz się tylko rurą. Oczywiście do wyboru masz różne akcesoria do odkurzacza centralnego, ssawki, szczotki. Jeśli chodzi o opróżnianie zbiornika z jednostki centralnej, to robi się to raz na kilka miesięcy, a nawet dwa razu w roku. Są też takie modele, które przenoszą brud od razu do kanalizacji, więc nie trzeba się martwić nawet o ich opróżnianie.
  5. Mają dużą moc i służą przez lata. Za to zwykłe odkurzacze trzeba wymieniać co jakiś czas, bo dochodzi w nich do jakiejś usterki.

Jakie wady mają odkurzacze centralne?

W tym świecie nie istnieją tylko zalety. Dlatego przyjrzymy się teraz wadom, jakie wiążą się z odkurzaczem centralnym.

  1. Nic nie trwa wiecznie. Nawet jeśli odkurzacze centralne zrobione są tak, że rzadko ulegają awariom, mogą się one zdarzyć. Wtedy trzeba kuć ścianę, by dostać się do jakiegoś elementu i naprawić go.
  2. To inwestycja droższa niż kupienie zwykłego odkurzacza. Ile kosztuje odkurzacz centralny? Koszty sprzętu i instalacji sięgają ponad 5 tysięcy złotych.
  3. W przypadku już zamieszkiwanych domów, montaż może być utrudniony, bo ściany trzeba kuć. Dlatego zaleca się umieszczenie rur podczas budowy, a zakup odkurzacza w przyszłości. W ten sposób koszty są rozłożone. Sam dom zaś zyskuje na wartości dzięki temu rozwiązaniu. Za wstawienie układu rur trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych.
  4. Trzeba upewnić się wcześniej, że w pobliżu będzie można znaleźć firmę zajmującą się serwisowaniem odkurzaczy centralnych. Kontrole są konieczne, choćby z tego względu, że zapobiegają kosztownym awariom.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy