Czy warto zamontować w domu odkurzacz centralny?
Odkurzacz centralny to jeszcze nowe rozwiązanie na naszym rynku. Jednak coraz więcej osób poznaje jego zalety i decyduje się na jego instalację w domu. Z pewnych względów to znaczne ułatwienie sprzątania. Co ważne ta opcja jest przyjazna dla alergików, w odróżnieniu od zwykłego odkurzacza. Dlaczego? O tym przeczytasz w artykule. Poznaj zalety i wady odkurzacza centralnego.
Co to jest odkurzacz centralny?
Odkurzacz centralny oparty jest o nowoczesny system. Polega na instalacji rur w podłogach i sufitach. Stanowią one połączenie gniazd zasysających brud z jednostką centralną. Ta ostatnia posiada duży zbiornik, w którym gromadzone są kurz i inne zanieczyszczenia. Jak działa odkurzacz centralny? Odkurzanie jest możliwe dzięki podłączeniu kilku lub kilkunastometrowego węża do jednego z gniazd. Im jest on dłuższy, tym więcej pomieszczeń można odkurzyć. System ssący uruchamia się po wciśnięciu przycisku na wężu lub już po podłączeniu go do gniazda. Sam zbiornik umieszczany jest zazwyczaj w piwnicy, garażu albo na balkonie.
Przeczytaj również: Komu warto powierzyć instalację i serwis odkurzaczy centralnych?
Jakie zalety ma odkurzacz centralny?
Odkurzacze centralne mają kilka niewątpliwych zalet. Ze względu na nie warto rozważyć montaż takiego systemu w swoim domu. Co jest w nich takiego dobrego?
Przeczytaj również: Jakie węże ssące stosuje się w odkurzaczach centralnych?
- Przede wszystkim, sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest zdrowe. Pył, kurz i drobnoustroje nie przedostają się przez kratkę odkurzacza, bo w tym przypadku jej nie ma. Wszystko ląduje na zewnątrz. To znaczy, kurz ląduje w zbiorniku, filtr wyprowadza brudne powietrze na dwór. Po pierwszym odkurzaniu można zauważyć różnicę. Powietrze jest czyste i nie unosi się w nim woń przypalonego kurzu.
- Nie hałasują. Jednostka centralna jest w innym miejscu, więc nie słychać, jak pracuje. Możliwe jest w takim razie sprzątanie wtedy, kiedy ktoś śpi i rozmawia. Można odkurzać i jednocześnie oglądać ulubiony film, serial lub słuchać podcastu. W naszych zapracowanych czasach, to na pewno wspaniała wiadomość! Nawet w pomieszczeniu gospodarczym hałas nie jest porównywalny do trybu pracy zwykłego odkurzacza. Głośne są tylko szufelki, które wciągają brud z podłóg, jednak one uruchamiane są na chwilę, nie na godzinę lub więcej.
- Szufelki ssące wciągają zmiecione okruchy — nie trzeba ich zbierać na ręczne szufelki. Uruchamia się je stopą lub ręką. To genialny patent, który czyni porządkowanie jeszcze bardziej efektywnym.
- Odkurzanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza. Cały czas posługujesz się tylko rurą. Oczywiście do wyboru masz różne akcesoria do odkurzacza centralnego, ssawki, szczotki. Jeśli chodzi o opróżnianie zbiornika z jednostki centralnej, to robi się to raz na kilka miesięcy, a nawet dwa razu w roku. Są też takie modele, które przenoszą brud od razu do kanalizacji, więc nie trzeba się martwić nawet o ich opróżnianie.
- Mają dużą moc i służą przez lata. Za to zwykłe odkurzacze trzeba wymieniać co jakiś czas, bo dochodzi w nich do jakiejś usterki.
Jakie wady mają odkurzacze centralne?
W tym świecie nie istnieją tylko zalety. Dlatego przyjrzymy się teraz wadom, jakie wiążą się z odkurzaczem centralnym.
- Nic nie trwa wiecznie. Nawet jeśli odkurzacze centralne zrobione są tak, że rzadko ulegają awariom, mogą się one zdarzyć. Wtedy trzeba kuć ścianę, by dostać się do jakiegoś elementu i naprawić go.
- To inwestycja droższa niż kupienie zwykłego odkurzacza. Ile kosztuje odkurzacz centralny? Koszty sprzętu i instalacji sięgają ponad 5 tysięcy złotych.
- W przypadku już zamieszkiwanych domów, montaż może być utrudniony, bo ściany trzeba kuć. Dlatego zaleca się umieszczenie rur podczas budowy, a zakup odkurzacza w przyszłości. W ten sposób koszty są rozłożone. Sam dom zaś zyskuje na wartości dzięki temu rozwiązaniu. Za wstawienie układu rur trzeba zapłacić ponad tysiąc złotych.
- Trzeba upewnić się wcześniej, że w pobliżu będzie można znaleźć firmę zajmującą się serwisowaniem odkurzaczy centralnych. Kontrole są konieczne, choćby z tego względu, że zapobiegają kosztownym awariom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana