Czy mycie okien może być efektywne? Tak, jeśli wiesz jak!

Czy mycie okien może być efektywne? Tak, jeśli wiesz jak!

Mycie okien może się wydawać trudne. Białe ramy trudno jest doczyścić, na szybach pozostają smugi. Nie musisz sięgać po ostre szczotki i druciaki, by pozbyć się brudu. Jest to wręcz niedozwolone. Materiały, z których wykonane są okna należy traktować delikatnie. Co więc robić, by ich sprzątanie było efektywne? Sprawdź nasze wskazówki. Dowiedz się też, ile kosztuje usługa mycia — czasami bowiem potrzebna jest pomoc.

Jak myć okna bez smug?

Jeśli chcesz osiągnąć efekt błyszczących szyb bez smug, mamy na to kilka sposobów. Po pierwsze, możesz użyć gliceryny farmaceutycznej — kupisz ją w aptece. Tak, jak na naszej skórze, tak na szkle tworzy powłokę ochronną. Dzięki temu nie gromadzi się na niej kurz i brud z zewnątrz. Wystarczy dodać kilkanaście kropel do wody i przetrzeć szybę.

Drugą metodą jest dodanie płynu zmiękczającego do tkanin. W tym przypadku także dodajesz niewielką ilość do wody i następnie myjesz okna. Po trzecie, możesz wykorzystać płyn do spryskiwaczy samochodowych. Spryskaj szkło i wypoleruj miękką szmatką. Do nabłyszczania sprawdzi się też nabłyszczacz do zmywarki. Takie mycie okien jest efektywne.

Czym myć białe ramy okien plastikowych?

Na początek użyj wody z płynem do naczyń. Zacznij od wewnętrznych ram, potem przejdź do zewnętrznych. Jeśli ramy są bardzo brudne, użyj domowego środka czystości. Wymieszaj ocet spirytusowy bądź jabłkowy z cytryną, płynem do naczyń i wodą i tym wycieraj okna.

Przy trudniejszych zabrudzeniach dobrze jest zrobić pastę z sody oczyszczonej, octu i cytryny. Należy ją następnie nanieść na powierzchnię i delikatnie, okrężnymi ruchami czyścić ramy. W ogóle mycie okien octem jest dobre też dla szyb, bo nie ma po nim smug. Nie martw się zapachem octu — szybko wietrzeje. Jeśli chcesz jednak, by w powietrzu unosił się przyjemny zapach, dodaj do mieszanki kilkanaście kropel olejku eterycznego. Dom nabierze świeżości!

Jak myć okna?

Przede wszystkim delikatnie. Nie szoruj na siłę, bo na powierzchni pozostaną zarysowania, w których będzie się gromadzić dodatkowy brud. To już będzie trudniejsze do wyczyszczenia. Używaj bawełnianych szmatek lub ściereczek do mycia okien z mikrofibrą. Te ostatnie są bardzo łagodne dla materiałów okiennych. Dobrze wchłaniają brud i kurz, więc są idealne do tego typu zadania.

Ciekawym rozwiązaniem jest polerowanie szkła rajstopami nylonowymi. Nie dość, że skutecznie zbierają pył i kurz, to pozostawiają błyszczące okna, bez smug. Warto też czyścić szyby specjalną ściągaczką. Należy jednak pamiętać o jej każdorazowym czyszczeniu.

Co jest jeszcze ważne?

Nie powinno się myć okien, kiedy świeci na nie słońce. Wtedy szyby szybko wysychają i zostają na nich smugi. Nie jest to również wskazane podczas mrozów. Woda zamarza, zostawiając również smugi. Kiedy jest bardzo zimno, szkło jest delikatniejsze, więc łatwo o jego uszkodzenie. Lepiej jest ponadto nie ścierać kurzu z okien na sucho, bo drobne cząsteczki mogą porysować materiał.

Właściwe jest zaczynanie mycia okien od framug i ram. Jeśli najpierw umyjesz okna, brud się na nie przeniesie. W przypadku drewnianych ram należy postępować ostrożnie. W żadnym razie nie wolno sięgać po silne detergenty, typu amoniak i alkohol. Ten ostatni jest świetny do szyb, ale ramom szkodzi.

Ile kosztuje mycie okien?

Za jednoskrzydłowe okno zapłacisz kilkanaście złotych. Mycie okien trzyskrzydłowych i balkonowych może już kosztować około 30 zł. Firmy sprzątające często korzystają z różnych urządzeń, np. robotów i parownic.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy