Materiał Partnera

Co grozi za nielegalny wywóz odpadów przemysłowych?

Co grozi za nielegalny wywóz odpadów przemysłowych?

Współcześnie ogromny nacisk jest kładziony na ochronę środowiska naturalnego. Wynika to z tego, że w przeszłości działalność człowieka doprowadziła do tylu zniszczeń, że doszło do uszkodzenia wielu ekosystemów. Dlatego dzisiaj niezwykle ważne jest stosowanie odnawialnych źródeł energii, produktów z recyklingu i odpowiednia utylizacja śmieci. Dowiedz się, jakie konsekwencję grożą za nielegalny wywóz odpadów przemysłowych.

Odpady przemysłowe, czyli jakie?

Odpady przemysłowe mogą z początku kojarzyć się ze śmieciami generowanymi przez ogromne fabryki. Warto jednak pamiętać, że nie tylko duże firmy produkcyjne je emitują. Odpadami przemysłowymi będą każde śmieci, których wytworzenie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub publicznej, np. szpitali. Zatem do odpadów przemysłowych można zaliczyć:

  • papier i kartony,

  • złom,

  • tworzywa sztuczne,

  • ścieki i odpady chemiczne,

  • odpady chemiczne.

Należy pamiętać o prawidłowym wywozie i utylizacji wszelkich odpadów, korzystając z usług specjalistycznej firmy, takiej jak Bio-Degra.

Nielegalny wywóz odpadów przemysłowych – czym jest i jakie grożą za niego kary?

Niektórzy właściciele firm w celu poszukiwania oszczędności starają się znaleźć tańszą alternatywę dla legalnego wywozu odpadów przemysłowych. Może się to odbyć np. poprzez porzucenie odpadów na jednym z dzikich składowisk śmieci. Niestety, ale nawet współcześnie można spotkać nielegalne wysypiska pośrodku lasku lub w przydrożnych rowach. Warto jednak pamiętać, że takie działanie ma nie tylko negatywny wpływ na estetykę okolicy, ale również na stan środowiska naturalnego. Substancje chemiczne przenikają do gleby i źródeł wody, przez co powoli zatruwają ziemię. Należy jednak pamiętać, że takie działanie jest bezprawne i grożą za nie następujące konsekwencje:

  • mandat od 1.000 do 25.000 zł,

  • nałożenie kary w wysokości do 1.000.000 zł.

To, w jaki sposób zostanie ukarany przedsiębiorca pozbywający się nielegalnie odpadów, zależy w dużej mierze od skali procederu. Rząd uruchomił infolinie, gdzie można zgłosić bezprawne składowiska śmieci, więc wykrycie takiego działania może nastąpić szybko. Warto także pamiętać, że kary mogą być nakładane kilkakrotnie, jeśli właściciel firmy nie usunie powstałych szkód.

Jak legalnie wywozić odpady przemysłowe?

Znacznie rozsądniejszym działaniem jest skorzystanie z legalnej firmy wywożącej odpady przemysłowe. W ten sposób można ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko oraz uniknąć dotkliwych kar finansowych czy zniszczenia wizerunku firmy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy